top of page

REVITALIZACE SPOLKOVÉHO DOMU A ZÁKLADNÍ ŠKOLY - HUMPOLEC

2024

1. MÍSTO

 

Propojení vzdělávací a kulturní instituce je základem vyspělé společnosti. Koexistence těchto světů se vzájemně inspiruje, motivuje i doplňuje. Oba světy jsou na sobě závislé a výrazně se ovlivňují. Je-li občanská vybavenost v harmonické symbióze, generuje potenciál pro obnovu zastaralého a nového. Kulturnost i vzdělanost vnímáme jako společnou entitu, bez níž není cesta k sebepoznání a rozvíjení se. Kulturně vzdělávací centrum vytváří podmínky pro - škola hrou; zdravé tělo, zdravý duch; bohatý je člověk, který mnoho ví apod. Moto vzájemné konektivity se line celým konceptem jako sokolská stuha, jež obepíná domy s veřejným prostranstvím. Klade důraz na transparentnost a odstraňování hmotných  i duchovních bariér. Účelem není z navržených provozů vytvářet chaos, nýbrž snaha spojovat veřejný a institucionální prostor, byť by šlo jen o vizuální kontakt. Cílem je odstranit stereotypní předsudky, segregaci společensko-sociálních či věkových skupin a vytvořit podmínky pro pospolité soužití.

Spolupráce: Pavel Čánský, Martin Veřmiřovský

VZPOMÍNKOVÉ MÍSTO S PARKEM A SHROMAŽĎOVACÍ PROSTOR – LIPNO NAD VLTAVOU

2024

 

Řešené území protínají tři cesty (osa života a smrti, cesta zpevněná dlážděná, cesta nezpevněná mlatová). Doplňují je tři “oázy“ setkávání (shromažďovací prostor, dětské hřiště, relaxační místo s venkovní posilovnou) a liturgický stánek kaple se vzpomínkovým místem. Každé toto místo má své specifické postavení důležité pro lidské bytí (zdraví, zábava, společenství, duchovno), vytváří síť zastávek na cestě životem.

Vše se odehrává na výrazné morfologii svažitého pozemku obce Lipna nad Vltavou, který je ve spodní části obklopen jehličnatým hájem (smrky, borovice). Umístění nových funkcí je pečlivě vybíráno v blízkosti stávajících pěších koridorů, které zachováváme a obnovujeme. V horní části území, v centru dění původní zástavby, umisťujeme dle zadání shromažďovací prostor – víceúčelové náměstí.

Spolupráce: Pavel Čánský, Martin Veřmiřovský

POLYFUNKČNÍ DŮM - BUČOVICE

2024

2. MÍSTO

 

Objem objektu byl kvůli zmenšení dominantního měřítka ulice a náměstí rozdělen do tří celků, propojených krčky, tzv. „soutěskami“. Počet podlaží směrem od náměstí roste, tím je docíleno maximální výtěžnosti v rámci zachování výškové hladiny okolní zástavby. Nároží je zdůrazněno lokálním doplněním objemu třetího patra, které reaguje na nárožní dominantu na protější straně náměstí. V soutěskách se nachází chodby a vertikální komunikace v podobě přímého schodiště a výtahu. Přízemní parter má největší prosklené plochy (výlohy), nachází se zde komerční prostory se zázemím, technické zázemí domu, místnost pro odpady, kóje pro byty a parkovací plochy s dvoupatrovými zakladači. Do komerce je možné vstupovat z náměstí, ulice Slavkovské a z komunikačních jader. Východní jádro je prosvětleno po celé výšce domu skrz světlík. Jedno z jader je průchozí do vnitrobloku se zahradou a rampou pro osoby s omezenou schopností pohybu nebo rodiče s kočárky.

Spolupráce: Pavel Čánský

OBNOVA KOSTELA SV. JANA KŘTITELE A ÚPRAVA OKOLÍ - HAJNICE

2021

 

Základní myšlenka spočívá ve víceúčelovém využití vnitřního i vnějšího prostoru kostela. Stavební úpravy poskytují v celém areálu místa pro veřejně přístupné kulturní a společenské akce: koncerty, pěvecká a divadelní představení, výstavy, přednášky, dílny, besedy, konání světských i církevních obřadů. Základními hesly jsou otevřenost, hravost a variabilita za předpokladu maximálního využití kostela a přilehlého hřbitova, avšak s úctou ke kulturní památce, historickým souvislostem a pietě místa. Urbanistické řešení vychází z nového způsobu využití kostela, prostoru hřbitova a blízkého okolí. Z důvodu absence bezbariérového přístupu do objektu je navržen druhý vstup přes sakristii, k němuž vede zpevněná okružní cesta od místní komunikace. Architektonické řešení vychází především z úcty k historické památce, jejímu regionálnímu významu i potřebě nejhodnotnější prvky zachovat, repasovat nebo nahradit novými. Velmi významné je zachování architektury hlavního gotického objemu a věže z 18. století.

Spolupráce: Pavel Čánský, Diana Bevelaquová

CENTRUM VOLNÉHO ČASU NOVÁ BYSTROUŠKA – BRNO

2017

ODMĚNA

 

2 v 1 – Objekty v jedné budově (homogenní, kompaktní výraz); Etapizace – postupná výstavba objektů (oddělitelnost provozů, jednoduchá konstrukce); Nenápadnost – hmotová a materiálová lehkost (transparentnost, subtilita); Konektivita – provozní a vizuální propojení s veřejným prostorem (kontakt s terénem); Vrcholy náměstí – trojúhelníková územní kompozice občanské vybavenosti (CVČ+Sál, poliklinika, provozovna s tržnicí); Duch místa – parkový charakter náměstí (zatravnění, vzrostlá zeleň).

Spolupráce: Tamara Vojtíšková, Tomáš Pevný, Klára Zahradníčková

MALOSTRANSKÉ NÁMĚSTÍ V PRAZE

2014

 

Základní myšlenkou je nové funkční zónování náměstí ve vztahu k hlavním komunikačním a pohledovým osám, orientaci k blízkým i vzdáleným dominantám a morfologii terénu. Zóny vymezené novým charakteristickým venkovním mobiliářem nebo zelení jsou; shromažďovací (amfiteátr), nákupní (tržiště), stravovací (restaurace), relaxační a dopravní. Hlavní pěší koridor přes náměstí vede v místě původní tzv. Královské cesty kolem kostela sv. Mikuláše. Vedlejší pěší koridor vede přes stávající parkoviště v předprostoru bývalé jezuitské koleje.

Navržená jedna úroveň náměstí, zklidnění dopravy v pohybu povrchem z původních dlažebních kostek a bez obrubníku, přemístění dopravy v klidu mimo prostor náměstí do vnitrobloků, jednolitý povrch dlažby v pěší zóně, oživení prostoru stávajícími či novými dominantami, navigační prvky v dlažbě, nové funkční zónování v podobě restauračních zařízení, amfiteátru, tržiště, dopravního uzlu a relaxu umožní přívětivější podmínky pro návštěvníka a plnohodnotné využití veřejného prostoru náměstí.

PRAHA PŘÍSTAV 18600

2014

 

Proporčně objekt vychází z rozměrů běžné parkové lavičky. Svým tvarem by měl evokovat prefabrikovanou tvarovku, vitrínu, nebo malou plachetnici příznačnou pro Přístav 18600. Funkčně objekt umožňuje pohodlné sezení pro dva lidi a transparentní odkládací prostor. V případě knih se z objektu stává jakási volně přístupná knihovnička a každý návštěvník přístavu tak má možnost nejen posedět, odložit věci, ale také si přečíst knihu, půjčit, vzít, nebo v případě příští návštěvy donést vlastní. Jednotlivé objekty mohou být rozmístěny v pravidelných nebo nepravidelných shlucích, vedle sebe, za sebou, popřípadě samostatně a nezávisle na sobě bez omezení funkce.

LÁVKA PŘES LABE V HRADCI KRÁLOVÉ

2014

 

Lávka doplňuje komunikační osu mezi oběma břehy. Bezbariérově navazuje na stávající pěší komunikace i cyklistické stezky. Přes vyvýšené předmostí s mírnými asfaltovými rampami a obloukovou ocelovou rámovou konstrukci propojuje okolní ulice. Subtilní konstrukcí, vzdušným objemem a minimálním zásahem do okolního terénu a přilehlé liniové zeleně je integrována do prostoru městské promenády. Optimalizací množství a velikostí jednotlivých ocelových prvků umožňuje otevřené výhledy do okolí a zároveň vizuálně nerozděluje okolí řeky Labe. Cílem bylo dodržet nejpřímější funkční propojení obou břehů, avšak vyhnout se jakémukoliv zásahu do okolní zeleně a narušit tak stávající aleje stromů i za cenu excentrického umístění na osu ulice Collinovy. Umístění konstrukce umožňuje bezproblémové rozhledové podmínky v místech křížení pěší a cyklistické dopravy na obou březích řeky. Světlá šířka lávky se zábradlím je 4,5 m. Nosná ocelová konstrukce je tvořena Vierendeelovým obloukem o rozpětí 67,7 m a šířce 5,2 m. 

MĚSTSKÉ ZÁSAHY - MORAVSKÉ NÁMĚSTÍ - BRNO

2010

 

JEVIŠTĚ: Přeměna stávající kašny na betonové pódium a rampu. PÓDIUM A RAMPA: Divadlo, koncerty, sportovní a jiné aktivity. HLEDIŠTĚ: Konstrukce z ocelových lan, stěžně a síťoviny.

SÍŤOVINA: Místo odpočinku, relaxace, vyhlídková věž.

OSTRAVA ČERNÁ LOUKA

2010

 

Hlavním cílem bylo vyřešení komplikované dopravní situace v blízkosti historického centra a rekultivace území. Základní osnovu návrhu tvoří částečný odklon dopravy podzemním tunelem, nová komunikační osa vedoucí řešeným územím, zrušení víceúčelové křižovatky, zahuštění stávající zástavby, nové soubory objektů a možnost expanze města. 

VELVYSLANECTVÍ ČR VE WASHINGTONU

2009

 

Tři hlavní objemy terasovitě kopírují morfologii terénu a udržují kompaktnost celého objektu. Architektonicky i provozně jsou rozděleny na tři části, mezi nimiž jsou atria. Stavba je umístěna na pomyslných osách, které směřují ke vstupům a k rezidenci velvyslance. Samotným objektem prochází hlavní komunikační osa, která propojuje část obytnou, úřední a velvyslanectví. Vrstvení funkcí bylo podřízeno bezpečnostnímu hledisku, logice provozu a pohybu po pozemku. 

bottom of page